Пам’яті польських військових моряків

Фото із сімейного архіву автора проекту.

У вересні 1939 року у лавах польського військово-морського флоту служило 495 офіцерів, також додатково службу в ньому проходили близько 300 офіцерів з інших родів польських військ (сапери, артилеристи і т.п.), та близько 3500 осіб рядового складу. Під час вересневої кампанії частина з них полягла в боях, частина попала до неволі, а частина, по рішенню командування, зробила спроби прорватись через лінію блокади. Так, після вересневих подій 1939 року польські військово-морські сили продовжували воювати на заході, оскільки ще до початку ІІ світової війни 3 (з чотирьох) поль

ських есмінців — “Блискавіца”, “Гром” та “Бужа” — були направлені в Велику Британію.
Після початку ІІ світової війни два із п’яти польських підводних човнів — “Вільк” та “Оржел” — прорвались із Балтики в Велику Британію. В вересні 1939 року військово-морською угодою було установлено співробітництво між польськими військово-морськими силами та британським флотом, згідно якої військово-морські сили Польщі орендували в Великої Британії декілька кораблів: 2 крейсера (“Дракон” та “Конрад”), 6 есмінців (“Гарланд”, “Піорун”, “Краков’як”, “Куяв’як”, “Шлєнзак”, “Оркан”) та 3 підводних човна (“Сокол”, “Ястшемб” та “Дзік”).

В квітні 1940 року підводний човен “Оржел” потопив німецький транспорт “Ріо де Жанейро”, який брав участь в висадці німецьких військ в Норвегії.

В 1941 році есмінець “Піорун” спільно з флотилією британських есмінців брав участь в переслідуванні німецького лінкора “Бісмарк”.

В серпні 1942 року есмінець “Шлєнзак” провів артилерійську підготовку перед висадкою британського десанту в Дьєппі та підтримував висадку британського десанту артилерійським вогнем.

Підводні човни “Сокол” та “Дзік”, що діяли в Середземному морі – отримали кличку “Страшні близнюки”.

Військові кораблі польського флоту приймали участь в забезпеченні проведення десантних операцій військ союзників в 1940 році в Нарвіку, в 1942 році в Північній Африці, в 1943 році в Сицилії та в Італії. Також вони входили в склад охорони арктичних конвоїв союзників, що доставляли озброєння, продовольство та інші військові матеріали в СССР по програмі “Ленд-Ліза”.

Всього польські військові моряки потопили декілька військових кораблів противника (німецьких та італійських), в тому числі 2 німецькі підводні човни, збили близько 20 літаків та потопили близько 40 транспортних суден.
Загалом, під час ІІ світової війни загинуло близько 400 польських військових моряків, із загальної кількості близько 4 тисяч.

Cтаття є виразом пам’яті та поваги Станіславу Варті та іншим польським військовим морякам, які загинули під час ІІ Світової Війни.