Зміни в Законі про іноземців

Польща змінює положення чинного законодавства, які стосуються іноземців. Нові правила набирають чинності з 1 травня 2014 року  (Dz. U. з 2013 р., poz. 1650) . Більшість правил і процедур, які стосуються легалізації перебування іноземців підлягли спрощенню.

Новий Закон передбачає нові види дозволів на проживання, про отримання яких можуть клопотатися іноземці, а також зміну правил їх отримання.

Законом передбачено сприятливі положення для іноземців, які мають польське походження, а також для дітей іноземців, які мають врегульовані юридичні процедури щодо перебування в Польщі.

Власники Карти Поляка, які мають намір переїхати до Польщі на постійне місце проживання, матимуть можливість клопотання про право на постійне проживання.

Процеси і процедури, розпочаті до набуття чинності нових правил будуть розглянуті за старим зразком. Натомість, видання дозволу на проживання здійснюватиметься на підставі номенклатури, яка застосовується у новому Законі.

Тимчасове перебування
 • Новим Законом передбачено, як і попереднім, можливість легалізації тимчасового перебування – попередній дозвіл на проживання на визначений термін замінить дозвіл на тимчасове проживання. Дозвіл на тимчасове проживання видаватиметься на термін до 3 років – тобто довше, аніж дотепер.

 • Найбільше змін стосуються легалізації проживання у зв’язку із працевлаштуванням іноземців в Польщі. Запроваджено єдиний дозвіл на проживання та працевлаштування – заяву щодо цієї процедури подаватиме іноземець. Існуюче рішення, коли заяву про дозвіл на працевлаштування іноземця подає працедавець, і надалі буде чинним, зокрема, серед інших, увипадку, коли дозвіл становив підставу для приїзду іноземця у Польщу на підставі візи. У ситуації, коли іноземець уже перебуває в Польщі, процедура клопотання про дозвіл на проживання та працевлаштування буде об’єднана – через що стане коротшою.

 • Для студентів Законом впроваджуються сприятливі рішення, що стосуються терміну дозволу, який надається відповідно до тривалості навчання. Вони видаватимуться на термін 15 місяців. В подальшому ході навчання студенти можуть отримати дозвіл терміном до 3 років. Випускники польських навчальних закладів, відповідно до нового Закону, також мають можливість отримання річної карти проживання, якщо мають бажання працевлаштуватися в Польщі.

 • Закон також дає можливість отримання дозволу на проживання під час підготовки студента до вступних іспитів (підготовчі курси на польській мові).

 • Особи, які легалізують перебування на підставі підприємницької діяльності отримують чіткі необхідні вимоги для отримання карти проживання. Закон визначає економічні умови, які повинна виконати фірма, щоб її власник міг отримати в Польщі право на проживання. Так,як і в попередньому Законі, діяльність фірми повинна бути економічно вигідною для Польщі – новий Закон висуває з цього приводу конкретні вимоги.

 • Закон дає можливість отримання дозволу через необхідність дотримання права на возз’єднання сім’ї.

 • Зміниться також ситуація з шлюбами між громадянами Польщі та іноземцями. Заяву щодо легалізації проживання в Польщі тепер можна буде подавати виключно в Польщі (нема можливості клопотання про дозвіл на проживання за посередництвом консульств.)

 • Жертви торгівлі людьми – отримують сприятливі можливості легалізації проживання. Законом продовжується термін, протягом якого ця група осіб може отримати дозвіл на проживання, а також протягом періоду «прийняття рішення» про співпрацю з правоохоронними органами. Надалі умовою легалізації проживання є налагодження співпраці з правоохоронними органами в процесі покарання винних у злочині торгівлі людьми.

 • Положення, які стосуються тимчасового проживання врегульовуються Розділом V Закону.

Постійне проживання
 • Новий закон про іноземців змінює назву безстрокового дозволу на проживання для іноземців з дозволу оселитися на дозвіл на постійне проживання. Нові юридичні положення також передбачають можливість клопотання про дозвіл на довгострокового резидента ЄС,як і раніше.

 • Іноземець отримує можливість клопотання про безстрокове проживання лише після кількарічного проживання в Польщі. Необхідний час проживання залежить від юридичного статусу іноземця в цей період.

 • Законом впроваджується можливість отримання права на постійне проживання для осіб польського походження, а також власників Карти Поляка, які матимуть бажання на постійне проживання в Польщі.

 • Відповідно до нових правил право на постійне проживання можуть теж отримати діти, чиї батьки мають дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС, право на постійне проживання, а також є жертвами торгівлі людьми.

 • Право на клопотання про дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС отримують особи, яким у Польщі надається міжнародний захист – статус біженця і додатковий захист.

 • Також змінено правила, які стосуються можливості відхилення у видачі карти постійного проживання.

 • Інформація про постійне проживання в Польщі врегульовується розділом VI Закону.

Інші важливі зміни:
 1. Кожна особа, яка подає заяву щодо легалізації проживання в Польщі буде зобов’язана пройти процедуру зняття відбитків пальців (за винятком дітей до 6 років). У зв’язку з цим процедура подання заяви повинна здійснюватися особисто.

 2. Іноземець тепер не зобов’язаний долучати до заяви про легалізацію проживання довідки про право власності на житло. Подаючи заяву, єдине, що необхідно – вказати, що іноземець має гарантоване місце проживання.

 3. Іноземець має можливість на подання заяви про черговий дозвіл аж до останнього дня легального перебування в Польщі. Скасовано вимогу подання заяв найпізніше за 45 днів перед закінченням терміну чинності попередньої карти проживання чи візи.

 4. У випадку необхідності продовження візи – це є можливим до останнього дня легального перебування (не за 3 дні перед закінченням терміну перебування, як було до цього).

 5. Змінюється також процедура, яка стосується повернення іноземця з Польщі. Досі існуючі два рішення (вимога покинути Польщу та видворення) замінено на вимогу іноземця до повернення. Рішення з цього приводу будуть видаватися Прикордонною Службою (не Воєводою).

 6. Після відмови у легалізації проживання, наданні захисту або відхиленні дозволу на проживання чи захист іноземець протягом 30 днів отримує право на легальне покидання території (без негативних наслідків, пов’язаних з нелегальним проживанням).

Передрук інформації, що розміщена на сайті Polonia-Consulting, без згоди адміністрації суворо заборонено!

4 Comments

 1. Дякую за відповідь.
  Ще таке запитання: моя донька навчається у польському ВУЗі, відповідно, безперрвно перебувала на території Польщі 4 роки. На даний час планує продовжити навчання на заочній формі і працювати, подала заяву на тимчасове легальне перебування ( до цього часу вона перебувала на території Польщі згідно віз).На який термін вона може отримати дозвіл на тимчасове легальне перебування і чи може в майбутньому подавати заяву для отримання дозволу на постійне легальне перебування?

  Наперед вдячна.

  З повагою,
  Ірина.

  • Максимально до 3-х років. Залежить від того як довго вона може підтвердити намір перебування в Польщі, тобто до закінчення інституту не буде проблем, як знайде роботу, то теж непогано буде. Чим довші гарантії, тим краще для неї. Карта побиту за загальними правилами отримуэться по 10 роках пороживання н територирії Польщі.

 2. Доброго дня.
  Згідно закону від 1 травня 2014, документи на дозвіл тимчасового проживання у Респубці Польша можна подавати за день до закінчення візи( попереднього дозволу), у закордонному паспорті ставиться відмітка,що іноземець лагально проживає в Польші до часу отримання дозволу. Чи можна в цей час ( до отримання дозволу) з цією відміткою покидати територію Польщі, виїзджати на Україну?

  Наперед вдячна за відповідь.

  З повагою,

  Ірина.

  • Печатка в закордонному паспорті підтверджуэ складання заяви про продовження візи та дозволяэ іноземцю виїхати до своэї держави проживання, проте щоб повернутись в Польщу потрібно отримати візу. Відмітки в паспорті замало для вїзду в Польщу.  такий штамп підтверджуэ лише що ви подали заяву про продовження легального перебувпння в Польщі до моменту отримання рішення по справі

Leave a Reply