Процедура отримання дозволу на поселення в Польщі

 Карта побиту – це документ, який підтверджує особу іноземця під час його перебування в Польщі.

Цей документ разом з дійсним закордонним паспортом дає право на перебування в Польщі та на багаторазовий перетин польського кордону без необхідності отримання візи. При перетині кордону потрібно пред’явити уповноваженим службовим особам прикордонної служби карту перебування разом з дійсним закордонним паспортом.

Карта перебування містить такі дані:

 1. ім’я (імена) та прізвище її власника й імена його батьків;

 2. дату, місце та країну, у якій він народився;

 3. адресу реєстрації постійного або тимчасового перебування;

 4. інформацію про громадянство;

 5. інформацію про стать;

 6. інформацію про ріст в сантиметрах та колір очей;

 7. номер PESEL, якщо він був наданий;

 8. інформацію про вид наданого дозволу;

 9. відмітку «вчений», якщо дозвіл на тимчасове проживання було видано для проведення наукових досліджень;

 10. відмітку „Синя карта ЄС”, якщо дозвіл на тимчасове проживання було видано для виконання висококваліфікованої праці;

 11. відмітку «доступ до ринку праці» – у випадку дозволу, виданого іноземцеві, який має право працювати в Польщі або йому не потрібен дозвіл на працю;

 12. відбитки пальців;

 13. назву органу, який видав карту;

 14. дату видачі карти;

 15. дату закінчення терміну дії карти;

 16. фотографію іноземця;

 17. відмітку «міжнародний захист, наданий…( вказано державу-члена ЄС, яка його надала) дня… (дата надання міжнародного захисту)» – у випадку, коли іноземець отримав в Польщі дозвіл на перебування довготермінового резидента ЄС і одночасно йому було надано міжнародний захист в Польщі або в іншій країні ЄС.

Місце, де можна отримати дозвіл – це воєводське управління (Urząd wojewódzki) по місцю прописки іноземця. Повний перелік воєводських управлінь Польщі можете знайти у нашій статті «Перелік найважливіших органів і управлінь Польщі та сфер їх діяльностей».

На підставі такого дозволу видається Карта побиту (вона ж Karta Pobytu).

Оплата за дозвіл на поселення становить 640 zł. Цю суму потрібно внести на банківський рахунок конкретного воєвудського управління.

Розмір оплати за видачу Карти побиту становить 50 zł та оплачується на той самий рахунок і лише після позитивної відповіді воєводського управління про надання конкретному іноземцеві дозволу на поселення. Знижка в розмірі 50% на видачу чи зміну карти побиту належить таким категоріям іноземців:

 1. котрі знаходяться в тяжкому матеріальному положенні;

 2. метою проживання, яких в Польщі є навчання;

 3. дитина, якій не виповнилось 16 років на момент подачі заяви про видачу Карти побиту.

Заява про надання дозволу на поселення заповняється на польській мові

Документи на іноземній мові, які додяються до заяви як докази, потрібно обов’язково перекласти на польску мову. Переклад документів з української на польську мову може здійснюватися в одному з консульств республіки Польща в Україні або на території Польщі у присяжного перекладача (перелік присяжних перекладачів можна знайти тут ›› . Щоб обрати присяжного перекладача Вам необхідно вибрати воєводство, у якому Ви збираєтесь здійснити дану процедуру, а також мову з якої потрібний переклад). Вартість перекладу документів з української на польську мову у присяжних перекладачів коливається в межах близько 40-50 zł за 1000 знаків.

Листування у процесі розгляду Вашої справи щодо надання дозволу на поселення відбувається згідно адреси вказаної в заяві, тому дуже важливо щоб місце прописки та місце реального проживання іноземця були одним і тим же місцем. Оскільки під час процедури надання дозволу на поселення, правоохоронні органи Польщі перевіряють чи іноземець дійсно проживає по заявленій ним адресі.

Дозвіл на поселення видається на необмежений період, але Карта побиту яка видана на підставі такого дозволу буде дійсна лише на 10 років починаючи від дня її видачі. Також Карту побиту потрібно кожні 10 років змінювати на нову (звичайно якщо іноземець за цей період не отримає польське громадянство або не передумає продовжувати Карту побиту).

Видача дозвілу на поселення видається, відмова або відкликання здійснюється лише воєводою за місцем прописки іноземця в Польщі.

Іноземець повинен самостійно подати заяву про дозвіл на поселення, не пізніше останнього дня його легального перебування на території Польщі. Запізнення хоча б на один день призведе до накладення штрафу на іноземця за порушення дозволеного терміну перебування в Польщі, а також відмовою у прийнятті заяви про надання дозволу на поселення.

Іноземць, який подає заяву на отримання дозвілу на поселення, зобов’язаний особисто з’явитися у воєводство для здачі відбитків пальців (ліній папілярних на пальцях рук), а тому неварто довірятись псевдопосередникам які пропонують “купити Карту побиту”.

Дозвіл на поселення видається іноземцеві на необмежений період якщо:
 1. Він є дитиною іноземця, якому надано дозвіл на постійне проживання (поселення) або на дозвіл на перебування довготермінового резидента ЄС :

  – котра народжена після надання цьому іноземцеві дозволу на постійне проживання або дозволу на довготермінове перебування резидента ЄС.

  –  котра народжена під час дісності дозволу на тимчасове перебування одного з батьків.

 2. Є дитиною польського громадянина та залишається під його батьківським доглядом.

 3. Має польське походження і має намір оселитись в Польщі на постійне проживання.

 4. Знаходиться в шлюбі з польським громадянином(ою) щонайменше 3 роки перед днем подачі документів, а також перед подачею документів 2 роки непреривно перебував в Польщі на підставі дозволу на тимчасове перебування, що був виданий у зв’язку з укладенням шлюбу із польським громадянином або у зв’язку з отриманням статусу біженця.

 5. Є жертвою торгівлі людьми в розумінні статті 115 § 22 Кримінального кодексу Польщі, перебуває в польщі не менше ніж 1 рік в цьому статусі, співпрацював з правоохоронними органами, та є обгрунтовані підстави загрози життю під час повернення такої особи в державу свого походження

 6. Безпосередньо перед подачею документів перебував в Польщі протягом не менше 5 років в статусі біженця, або з поглядів гуманітарних.

 7. Безпосередньо перед подачею документів перебував в Польщі проживав постійно на території Польщі протягом не менше 10 років на основі толерованого дозволу.

 8. Надано йому притулок на території Польщі.

 9. Є власником дійсної Карти Поляка і хоче оселитися в Польщі для постійного проживання, детальніше про це читайте в нашій статті   «Порядок отримання дозволу на постійне проживання для осіб з Картою Поляка».

Побит іноземця визнається непреривним з метою отримання дозволу на поселення, якщо жодна з перерв в ньому не перевищувала 6 місяців і усі інші перерви не перевищували 10 місяців протягом періоду, що необхідний для поселення в Польщі в кожному конкретному випадку, який зазначений вище.

Відмова у розгляді справи про надання дозволу на постійне проживання

Іноземець не може отримати дозволу на постійне проживання, якщо:

 1. Перебуває у Польщі:

  • Без документів, які дають право на перебування,

  • На основі шенгенської візи, яка дає право на в’їзд і перебування в Польщі і була видана з гуманітарних міркувань,

  • На підставі дозволу на тимчасове проживання в силу обставин, що потребують короткострокового перебування у Польщі (деякі винятки щодо цього стосуються осіб, які мають польське походження і хочуть отримати карту на цій основі),

  • На основі дозволу на перебування довгострокового резидента ЄС,

  • Зарештований та перебуває в осередку, який охороняється чи в арештному домі для іноземців або йому було заборонено виїзд з країни.

 2. Відбуває покарання у вигляді позбавлення волі або тимчасово заарештований,

 3. Зобов’язаний повернутися і ще не закінчився термін добровільного повернення, зазначений у рішенні, що зобов’язує іноземця до повернення, а також у випадку продовження цього терміну,

 4. Зобов’язаний залишити територію Польщі,

 5. Перебуває за межами Польщі,

 6. Не здав відбитків пальців для видачі карти перебування.

Анулювання дозволу на постійне перебування

Іноземець отримає негативне рішення у справі надання йому дозволу на постійне проживання, якщо:

 1. Не відповідає вимогам надання йому дозволу на постійне перебування,

 2. Його дані внесені до списку іноземців, перебування яких на території Польщі є небажаним,

 3. Його дані знаходяться в інформаційній системі Шенген для відмови у в’їзді,

 4. Це вимагається з міркувань національної оборони і безпеки або захисту громадської безпеки та порядку,

 5. Цього вимагають інтереси Польщі,

 6. Коли підставою надання дозволу на постійне проживання є укладення іноземцем шлюбу з громадянином Польщі, а шлюб був укладений в обхід закону,

 7. Якщо в процесі процедури надання дозволу на постійне перебування іноземець подав заяву, у якій містяться неправдиві персональні дані чи хибна інформація або свідчив неправдиво чи приховав правду, або підробив чи переробив документ, щоб використовувати його як справжній,

 8. Іноземець має заборгованість зі сплати податків, за винятком випадків, коли він отримав законне звільнення від них або відстрочку чи розстрочку несплачених платежів або зупинення виконання рішення, не оплатив витрат, пов’язаних з видачею та виконанням рішення про обов’язок повернення іноземця,а кошти ці були покриті з державного бюджету.

Дозвіл на постійне перебування можуть також забрати або скасувати. Це відбувається в наступних випадках:
 1. Це вимагається з міркувань національної оборони і безпеки або захисту громадської безпеки та порядку,

 2. Цього вимагають інтереси Польщі,

 3. Заява про надання цього дозволу або додані до неї документи містили неправдиві персональні дані, підроблені документи чи документи, що засвідчували неправдиву інформацію,

 4. Якщо в процесі процедури надання дозволу на постійне перебування іноземець свідчив неправдиво чи приховав правду або підробив документ, щоб використовувати його як справжній,

 5. Коли іноземець був засуджений у Польщі за умисний злочин і покараний у вигляді позбавлення волі не менш, ніж на 3 роки,

 6. Залишив територію Польщі на термін більш, ніж 6 років.

Якщо основою для видачі дозволу на постійне перебування був факт перебування у шлюбі з громадянином Польщі, дозвіл можна скасувати, якщо іноземець розлучився протягом 2 років від дня, коли йому було надано дозвіл на постійне проживання.

Дозвіл на поселення в Польщі стає недійсним у випадку:
 1. отримання іноземцем дозволу на довготермінове перебування резидента ЄС;

 2. отримання іноземцем польського громадянства.

Якщо заява про надання дозволу на постійне проживання була подана під час легального перебування іноземця в Польщі і немає формальних недоліків, або такі недоліки були усунуті у відповідний термін, то  воєвода в закордонному паспорті іноземця  ставить відтиск штемпелю, що підтверджує складання заяви про надання дозволу на поселення. Перебування іноземця на території Польщі вважається легальним від дня складання заяви і аж до моменту прийняття остаточного рішення по справі.

Розгляд справи про наддання дозволу на постійне проживання повиненн триватии не довше ніж 3 місяці, а процедура розгляду скарги на відмову не повинна перевищувати 2 місяців з моменту оскарження.

Увага! З метою вияснення істотних обставин по справі іноземця може бути викликано до воєвудського управління для уточнення деталей у справі або для долучення інших документів необхідних для поселення в Польщі.

Лише після отримання дозволу на перебування в Польщі можна отримати Карту побиту.

Правові підстави:
Джерела інформації:

Якщо у Вас проблеми з оформленням Карти побиту чи Карти тимчасового побиту, то ми пропонуємо Вам повний юридичний супровід в цій справі за доступними цінами.

Agencja Pracy Tymczasowej WORKSOL ul. Warszawska 36, 63-600 Kępno NIP 6191944889 wpis do rej. agencji zatrudnienia 6076
КАДРОВЕ АГЕНТСТВО WORKSOL вул. Варшавська 36, м. Кемпно Великопольське воєводство, 63-600 Польща
skype: worksol-dunaj
e-mail: wdunaj@worksol.pl
+48 888 577 286 Heyah
Василь Дунай (питання легалізації перебування іноземців в Польщі).