Що потрібно знати, їдучи перший раз на роботу до Польщі?

1. Для виїзду на роботу потрібно мати актуальну польську національну візу або деякі візи шенген, що дозволяють працювати в Польщі. Взагалі дозволяється працювати на території Польщі з усіма польськими візами, окрім тих, де ціль видання позначена кодом 1, 20 та 21!!! Працювати можна доти, поки віза дозволяє перебувати вам у Польщі.

2. Для оформлення робочої візи потрібно мати “запрошення на роботу” оригінальна назва: OŚWIADCZENIE O ZAMIARZE POWIERZENIA WYKONYWANIA PRACY OBYWATELOWI REPUBLIKI ARMENII, REPUBLIKI BIAŁORUSI, REPUBLIKI GRUZJI, REPUBLIKI MOŁDAWII, FEDERACJI ROSYJSKIEJ LUB UKRAINY. Запрошення виготовляє роботодавець та реєструє в повітовому управлінні праці.

3. Для оформлення візи потрібно особисто або по телефону звернутися до візового центру, що є в кожному обласному центрі України. Консультанти таких центрів зобов’язані безкоштовно надати відповідь на усі ваші питання, що стосується відкриття візи. Більше інформації, яка стосується відкриття візи знайдете ось тут: polandvisa-ukraine.com.

4. Зам’ятайте, що “купуючи” “запрошення від воєводи” оригінальна назва: Zezwolenie typu A, ви не завжди зможете легально працювати в Польщі цілий рік!!!  Zezwolenie typu A уповнюважує до роботи лише на підприємстві, на яке воно було видане!!! У разі зміни роботодавця, ви зможете працювати на підставі звичайного запрошення, та лише у випадку якщо ви не працювали на підставі такого ”звичайного запрошення” впродовж останнього року!!! Не тратьте гроші на вітер, купуючи “запрошення воєводи”!

5. Завжди обмінюйте гривні на злоті, ще перед виїздом до Польщі, тому що на самому кордоні курс купівлі-продажу може бути шокуючим (наприклад купівля злотого по 4 гривні, а продаж по 8 гривень!!!). Добре купувати злоті в обласних центрах, де завжди є багато банків. Ощадбанк та Укрексімбанк – це два державні українські банки, які продають та купують польський злотий. Послугами ”міняйл” ви користуєтесь на власний страх та ризик!

6. Білети на автобуси та поїзди завжди купуйте заздалегідь, тому що в день від’їзду можете залишитись без транспорту. Особливо ця порада актуальна в період українських та польських свят, коли за 2 тижні до поїздки в касах не залишається жодного білету.

7. Плануйте маршрут по Польщі за допомогою програми e-podroznik.pl, дана інтернет-сторінка дозволить спланувати ваш приїзд бездоганно.

8. Ощаджайте батарею свого телефону під час подорожі. Перед подорожжю, рекомендуємо зарядити ваш телефон на 100 %, оскільки перебуваючи закордоном без зв’язку людина стає безпорадною. Робітник не може позвонити роботодавцю, а роботодавець не може зв’язатися з робітником.

9. Завжди записуйте на паперовому носії повну адресу та назву фірми куди ви їдете на роботу. Також потрібно записати найважливіші телефони, що будуть потрібні під час подорожі, такі як, номер телефону до роботодавця, номер телефону до рідних, номер телефону до знайомих в Польщі, котрі можуть допомогти вам в разі непередбачуваних випадків.

10. Їдучи на роботу попереджуйте роботодавця заздалегідь про день та приблизну годину вашого приїзду.

11. Не дзвоніть до роботодавця в нічні та вечірні години, тобто з 18 до 8 ранку. Телефонуючи в такий час не дивуйтеся, що залишетесь без відповіді. Такі дзвінки виводять з себе багатьох роботодавців. У виняткових випадках заздалегідь попередьте роботодавця про звінок в нічний чи вечірній час.

12. Приїхавши в Польщу, бажано купити польський стартовий пакет, щоб мати номер, на який вам можна буде зателефонувати.

13. Грошей в дорогу беріть завжди з запасом (рекомендуємо мінімум 1000-1500 злотих). Така сума потрібна, щоб заплатити за винаймання кімнати чи місця в кімнаті 300-600 зл, на їжу 400-500 зл, на зворотній квиток додому 200 зл, також мають бути кошти на непередбачувані витрати.

14. Перебуваючи в Польщі, треба жити за правилами цієї держави і поводитись як в гостях. Не допустимим є: їзда без квитка в громадському транспорті (квиток обов’язково треба закомпостувати), розпивання алкоголю на вулиці, перехід вулиці у невстановлених місцях, їзда з непристебнутим пасом безпеки в автомобілях (навіть для пасажирів), розведення вогню на відкритому просторі та багато іншого. В разі недотримання польського законодавства на вас чекають високі штрафи.

15.  Перед початком офіційної роботи на вас чекає медичний огляд, після цього роботодавець складає в повітовому управлінні праці заяву про намір доручити вам роботу, лише після реєстрації такого “запрошення” з вами буде підписаний трудовий договір. Після цього ви можете офіційно працювати. Якщо у вас не було таких етапів у працевлаштуванні, то ваша праця скоріш за все є нелегальною.

16. Перед початком роботи на вас чекають інструктажі по ОБЖД та щодо правилал роботи на конкретній посаді.

17. На усіх підприємствах та фірмах ведуться табелі обліку робочого часу, на підставі яких бухгалтерія нараховує зарплату. Немає підпису в табелю, то не отримаєте зарплати за цей день. Особливо це стосується виробничих підприємств, де працює багато людей.

18. Працюючи на підставі трудового договору (umowy o pracę) або договору на виконання робіт (umowy zlecenia) ви являєтесь застрахованими і в разі настання нещасних випадків вам зобов’язані надати медичну допомогу. В Польщі ви можете також викупити страховку PZU за 50 зл/міс і у разі настання проблем ізздоров’ям, вам відшкодують кошт на лікування на суму до 10 тис злотих. Увага купуючи медичну страховку на Україні, уважно ознайомтесь з її умовами, оскільки часто така страховка не передбачає компенсацію за настання страхових випадкуів на території Польщі!!

19. Після закінчення офіційної роботи, вам зобов’язані видати свідоцтво про працю. Це важливий документ, котрий є доказом вашого трудового стажу і буде прийматися до уваги новим роботодавцемпри розгляді вашої кандидатури!

[AdSense-A]

20. Пам’ятайте що ви можете перебувати в Польщі, стільки, скільки дозволяє перебувати віза (не путайте з терміном дії візи!). Рекомендуємо виїхати з Польщі за день до закінчення дозволеної кількості днів перебування. Часто буває так, що на кордоні великі черги і особа яка виїжає в останній день, може затриматись в чергах до 24 години, тобто до наступного дня, після чого на неї чекає штраф за прострочення днів перебування.

Джерело: worksol.pl