Скільки коштів потрібно мати при перетині українсько-польського кордону?

Законодавство Польщі передбачає, що необхідна сума коштів залежить від мети в’їзду та перебування. На сьогоднішній день, основним документом, який регулює це питання є Розпорядження Міністра внутрішніх справ  та адміністрації Польщі (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lutego 2015 r. w sprawie środków finansowych wymaganych od cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentów, które mogą potwierdzić możliwość uzyskania takich środków, a także cel i czas trwania planowanego pobytu)

В загальному випадку сума залежить від запланованого терміну перебування і становить:

 • не менше 300 злотих, якщо плануєте перебувати в Польщі до 4-х днів;
 • не менше ніж 75 злотих на кожен день перебування, якщо в’їжджаєте на 5 і більше днів.

Окрім того, необхідно мати гроші для покриття виїзду з Польщі або транзиту через її територію. Як правило, достатньо мати зворотній квиток. Проте у випадку його відсутності ця сума залежить від країни, з якої прибув іноземець і відповідає вартості квитка, на підставі якого іноземець в’їжджає до Польщі, але не менше ніж:

 • 200 злотих, якщо прибув з країни, яка межує з Польщею (Україна, Білорусь, Литва, Німеччина, Чехія, Словаччина);
 • 500 злотих, якщо приїхав з території держав-членів ЄС, які не є сусідами Польщі;
 • 2500 золотих, якщо прибув з інших країн.

Таким чином, для більшості українців, які перетинають кордон Польщі з метою закупів, короткочасної екскурсії чи відвідування родичів терміном до 4-х днів, достатньо мати при собі 500 злотих.

Для іноземних громадян, які мають конкретну «спеціалізовану» мету поїздки до Польщі (участь у спортивних змаганнях, лікування, навчання і т.п.) діють інші норми та правила перетину кордону.

Зокрема для підтвердження спроможності покрити витрати на проживання та харчування в Польщі, громадянам інших країн в таких випадках необхідно мати не менше ніж:

1) 20 злотих на кожен день перебування (мінімум 100 злотих)якщо:

 • перетинають кордон з метою туризму, участі в молодіжних таборах чи спортивних змаганнях;
 • прямують на санаторно-курортне лікування;
 • мають підтвердження оплати перебування на території країни;
 • є учасником міжнародних програм, які передбачають можливість виконання тимчасової роботи (при умові, що вона не є основною метою програми).

2) 1086 злотих на перші 2 місяця перебування, якщо поїздка зумовлена:

 • здобуттям освіти в польських навчальних закладах (приймається до уваги навіть довідка про нарахування стипендії);
 • участю в наукових дослідженнях;
 • участю в програмах стажування.

Зверніть увагу! У зазначених вище випадках, крім грошей, потрібно обов’язково мати документи, які підтверджують мету такої поїздки.

В якості відповідних документів можуть бути путівки (скерування) на санаторно-курортне лікування, оригінали листів від організаторів туристичної поїздки чи молодіжного табору, підтвердження оплати проживання та харчування, запрошення з гарантіями від приймаючої сторони, довідка про зарахування на навчання або оплату за нього і т.п. Все залежить від конкретного випадку.

Важливо! У випадку поїздки, мета якої передбачає виготовлення відповідної візи, також необхідно мати страховий поліс, який передбачатиме покриття витрат на медичне обслуговування. Без нього вам просто не дадуть візи. Проте при перетині кордону в рамках безвізового режиму (з біометричним закордонним паспортом без візи) наявність медичного страхування – необов’язкова. Це більше потрібно для самої людини, а не для контролюючих органів.

У якій валюті мають бути кошти при перетині кордону?

Гроші не обов’язково повинні бути в злотих – може підійти будь-яка валюта (гривні, євро, долари або ін.) в довільній пропорції. Перерахунок буде здійснюватись за середнім обмінним курсом Національного банку Польщі на останній робочий день, який передує дню в’їзду.

Чи обов’язково при перетині кордону треба мати готівку?

Якщо коротко, то НІ. Звісно, готівка дуже спрощує процес, але банківські картки теж є аргументом і європейське законодавство це дозволяє. Не будете ж ви вести тисячі злотих готівкою. Якщо при отриманні відповідного прохання, покажете картку високого класу (platinum або gold), то імовірність подальших запитань буде мінімальною. Прикордонники ж теж люди і не хочуть собі додаткової мороки. Особливо, якщо бачать перед собою спокійну і впевнену людину. Зрештою, можна піти до банкомату (хоча, як правило, в «чужих» терміналах перегляд балансу не доступний – є лише можливість зняти гроші), скористатися інтернет-банкінгом або зателефонувати на гарячу лінію банку.

Європейський прикордонний кодекс, яким керуються, в тому числі і польські прикордонники, дозволяє перевіряти платоспроможність осіб, які перетинають зовнішні кордони. А от вже яким чином це зробити – проблема прикордонника. Головне в дійсності мати гроші і бути готовим підтвердити їх наявність одним із доступних способів.

У вигляді підтвердження також можуть виступити дорожні чеки, виписка з банку про поточний стан рахунку або оригінал запрошення, в якому приймаюча сторона гарантує покриття витрат пов’язаних з вашим проживанням, харчуванням та/або поверненням назад. Тим, хто хоче перестрахуватися та/або схильний до хвилювання, радимо напередодні поїздки взяти офіційну виписку з банку (не пізніше, як за місяць до дати виїзду) або чек банкомату (бажано англійською мовою) на якому буде вказано залишок на рахунку. Це буде готовою відповіддю на можливі питання прикордонників про наявність необхідних коштів. Проте на практиці, ці варіанти використовуються дуже рідко.

Коли не потрібно показувати гроші на кордоні з Польщею?

Загалом, перевірка наявності достатньої суми в іноземця при перетині кордону – це право, а не обов’язок прикордонника. І дуже часто до нього підходять чисто формально. Проте існують передбачені законодавством випадки, коли іноземець незобов’язаний доводити наявність необхідних коштів. Це можливо у випадках, коли перетин кордону з Польщею відбувається на підставі:

 • міжнародного договору, котрий звільняє іноземця від обов’язку володіти такими коштами, або на підставі якого польські офіційні установи зобов’язані покрити витрати на перебування іноземця;
 • робочої візи;
 • візи отриманої на підставі карти поляка;
 • репатріаційної візи;
 • візи для отримання тимчасового притулку;
 • візи для участі в процесі щодо надання притулку;
 • карти перебування (карти побиту);

Особи, які в’їжджають до Польщі для наданням благодійної допомоги або у зв’язку з участю в рятувальній операції, також звільнені від обов’язку доводити наявність коштів.

Джерело: shoppingpl.com