Три способи отримати польське громадянство маючи Карту поляка

Станом на 10 серпня 2018 року власники Карт поляка мають лише ТРИ законні можливості отримати польське громадянство, а саме через Президента, через воєводу та за посередництвом польського консула на Україні. Найкоротша процедура триває 1-2 місяці, найдовша може тривати від 9 місяців до 3 років.  У цій статті ми в короткій та доступній формі розкриємо основну інформацію кожної з трьох процедур.

 

1) Отримання громадянства за посередництвом польського консула на Україні 

Кожен іноземець або особа без громадянства, котра проживає поза територією Польщі або проживає на території Польщі, проте не має Карти перебування, може за посередництвом польського консула подати заяву про надання їй польського громадянства Президентом Польщі. Така заява подається до консульства за місцем прописки заявника в Україні. Після перевірки консулом, справа пересилається на розгляд до МЗС Польщі та до канцелярії Президента Республіки Польщі. На практиці розгляд справ триває від 1 до 3 років.

Чим вигідний даний спосіб подачі документів на отримання польського громадянства? По-перше, це єдиний спосіб подати документи на отримання польського громадянства, коли власник Карти поляка проживає на Україні. По-друге, в даному випадку у власника Карти поляка вимагається мати лише штамп в внутрішньому українському паспорті про прописку на території, котру обслуговує конкретне консульство або ж довідку про прописку. По-третє, у власника Карти поляка не вимагатимуть сертифікату про знання польської мови на рівні В1, або ж документів про закінчення вишу чи школи у Польщі (хоча документи про знання мови значно підвищують шанс отримати громадянство). По-четверте, відповідно до останніх змін в Законі «Про Карту поляка», власники Карт поляка звільняються від сплати консульського збору при подачі у консульстві заяви про надання їм польського громадянства. Для усіх інших категорій іноземців подача такої заяви є платною та складаєє 360 Євро.

На практиці приблизно 20 відсотків заявників, котрі подали заяви за посередництвом консула, отримують позитивне рішення Президента і це в переважній більшості заявники котрі мають Карти поляка  або ж документи, що підтверджують польську національність хоча б одного зі своїх батьків (або дідуся чи бабусі, або обидвох прародичів — прадіда та прабаби), є активними членами польських або полонійних товариств та шкіл, мають позитивну характеристику та посвідчення члена цих організацій, беруть активну участь у житті католицької громади костелу за місцем проживання, мають документи про заслуги рідних перед Польщею тощо. Основними причинами відмов є неграмотний підбір необхідних документів, оформлення заяви з помилками, а також слабке обгрунтування заяви.

 

2) Визнання польським громадянином (розгляд відбувається Воєводою)

Згідно статті 30 Закону про польське громадянство, іноземець може бути визнаний польським громадянином, якщо безперервно перебуває на території Польщі принаймні 1 рік на підставі дозволу на постійне перебування, яке отримав у зв’язку з польським походженням або на підставі Карти поляка. Це означає, що власнику Карти поляка обов’язково опотрібно буде отримати дозвіл на постійне перебування в Польщі на підставі Карти поляка.

Наступним етапом буде отримання мовного сертифікату, адже згідно Закону – для того, щоб бути визнаним польським громадянином, іноземець зобов’язаний знати польську мову. Його знання має бути підтверджено Державним сертифікатом про знання польської мови як іноземної, що видається Державною комісією з сертифікації знання польської мови як іноземної (Państwowа Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Jako Obcego) або ж документом що підтверджує закінчення польської школи чи ВУЗу з польською мовою викладання. В даний час, щоб отримати Державний сертифікат потрібно скласти іспит мінімум на базовому комунікативному рівні (рівень B1).

Процедура визнання громадянином Польщі розпочинається за заявою зацікавленої особи. Заява про визнання польським громадянином подається воєводі за місцем фактичного проживання іноземця тобто місцем, в якому зосереджені основні життєві інтереси іноземця в Польщі (навчання, робота, сім’я…).

Гербовий збір за розгляд справи про визнання польським громадянином складає 219 злотих.

Рішення у даній категорії справ повинно бути винесене не пізніше ніж на протязі 1 місяця, якщо справа не вимагає доповнення додатковими документами. У особливо складних випадках рішення повинно бути прийняте протягом двох місяців. З нашої практики можемо зрорбити висновок, що розгляд таких справ  зазвичай триавє до 2 місяців і закінчується позитивно.

 

3) Надання польського громадянства Президентом Республіки Польщі

Президент Польщі може надати польське громадянство кожному іноземцю, незалежно від того, наприклад, як довго він перебуває в Польщі. Сьогодні є лише одна вимогаіноземець котрий перебуває в Польщі повинен мати дійсну карту постійного, карту часового перебування, або ж Карту резидента довготермінового ЄС.

Усім відомо, що власники Карт поляка без перешкод можуть отримати  дозвіл на постіне перебування в Польщі за спрощеною процедурою – тобто без необхідності проходження співбесіди у Воєводському управлінні, а також без необхідності предявляти документи про польське походження та їх переклади. Окрім цього власники Карт поляка звільняються від обов’язкової оплати 640 злотих за розгляд заяви про надання дозволу на постіне перебування. Тобто кожен власник Карти поляка може отримати дозвіл на постіне перебування в Польщі, після чого можна буде подати до Президента заяву про надання польського громадянства.

Заява про надання польського громадянства подається Президенту Республіки Польща за посередництвом Воєводи, за місцем проживання зацікавленої особи в Польщі.  Заява подається і підписується іноземцем особисто. Нотаріально завірений комплект документів також можна вислати поштою.

Варто знати, що процедура надання громадянства Президентом може тривати від 9 місяців до 3 років, тому що в цьму випадку не застосовуються положення адміністративно-процесуального кодексу Республіки Польща. Це означає, що навіть якщо справа може бути вирішена на підставі доказів, поданих заявником, вона не буде розглянута негайно (наприклад так як у випадку процедури визнання громадянином Польщі). Особа, яка претендує на отримання громадянства повинна обгрунтувати свою заяву і повинна вказати важливу причину, чому саме їй повинно бути надано польське громадянство. Рішення Президента  не вимагає обгрунтування і не може бути оскаржене.

 

Нагадаємо, що згідно офіційних даних Управління в Справах Іноземців Польщі, впродовж 2017 року польське громадянство отримали 2415 громадян України.

 

Ми застерігаємо від користування послугами посередників, котрі пропонують “купити” або “виготовити” громадянство Польщі або інших держав ЄС, оскільки громадянство можна зробити лише самостіно та виключно при наявності Законних підстав. Ось за цим посиланням можете прочитати до яких наслідків приводить “купівля” громадянства ЄС. Будьте обачними та не дайте себе обманути!

 

З повагою,

Дунай Василь

Lcdunaj@gmail.com
tel:+48 603 993 051 (є viber)

 

Стаття була корисною? – тоді поширюй її серед своїх друзів.

Для грамотної підготовки документів в справі отримання чи визнання польського громадянства, пропонуємо користатися нашим “Довідником для отримання польського громадянства” (ISBN 978-966-07-3233-9), за допомогою якого Ви  без сторонньої допомоги зможете отримати польське громадянство, зекономивши на послугах адвокатів та не завжди компетентних і порядних посередників. Також з довідника зможуть скористатися Ваші рідні та знайомі. Купуючи книгу Ви інвестуєте в своє майбутнє та майбутнє своїх дітей.

 

Також читайте:  Переваги власників Карт поляка в світлі останніх змін польського законодавства.

Фінансова допомога на поселення в Польщі власників Карт поляка

Дозвіл на постіне перебування в Польщі на основі Карти поляка

Довідник “Усе про Карту поляка. Зміни 2018”

 

Копіювання і передрук інформації, що розміщена на сайті Polonia-Consulting, без згоди адміністрації суворо заборонено!