Як укласти шлюб з іноземцем на території Польщі?

polonia-consulting

Процес одруження в Польщі регулюється, як і в більшості країн світу, сімейним і опікунським кодексом. На території Польщі зареєструвати шлюб можна двома способами:

 • в цивільній формі – звернувшись до польського “ЗАГСy” – Urząd stanu cywilnego;
 • у формі, так званого, “конкордатного шлюбу” – пройшовши церемонію вінчання в церкві.

Згідно з польським законодавством, легальними вважаються і ті шлюби, які укладені в Управлінні цивільного стану і ті, які були взяті в костелі (церкві). Так що, який спосіб укладення шлюбу Ви б не вибрали, і в Urząd stanu cywilnego, і в костел Вам знадобляться одні і ті ж документи.

Якщо Ви хочете укласти “конкордатний шлюб”, пройшовши церемонію вінчання, тоді Вам слід звернути увагу, що, відповідно до закону, легальними вважаються шлюби, укладені в наступних церквах:

 • Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny (Польський Автокефальний Православний Костел);
 • Kościół Ewangelicko-Augsburski (Костел Лютеранський);
 • Kościół Ewangelicko-Reformowany;
 • Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP (Євангельська Методистська церква в Польщі);
 • Kościół Chrześcijan Baptystów (Баптистський Костел Християн);
 • Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (Костел Адвентистів Сьомого Дня);
 • Kościół Starokatolicki Mariawitów;
 • Kościół Zielonoświątkowy;
 • Kościół Polskokatolicki;
 • Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Вінчання в цих церквах буде визнаватися законним і офіційним шлюбом, що буде мати ті ж правові наслідки, що і шлюб, укладений в Управлінні цивільного стану.

Вийняток становлять тільки мусульмани. Вони зобов’язані укласти цивільний шлюб в Управлінні цивільного стану, так як одруження в мечеті в Польщі не має легального характеру і є лише релігійної церемонією. Список костелів та релігійних об’єднань в Польщі, які не мають права надавати шлюб:

 • Muzułmański Związek (ReligijnyМусульманське Релігійне Об’єднання);
 • Karaimski Związek Religijny (Караїмське Релігійне Об’єднання);
 • Wschodni Kościół Staroobrzędowy tzw. bezpopowcy.

Реєстрація шлюбу з громадянином Польщі відбувається через 1 місяць після подачі всіх необхідних документів та заяви до Управління цивільного стану. Скоротити цей термін очікування і отримати дозвіл на шлюб раніше можна тільки з дуже поважних причин (наприклад, вагітність нареченої).

Процедура укладення шлюбу між іноземцем та польським громадянином

Отже, для того щоб іноземцю укласти шлюб з громадянином Польщі, перш за все, потрібно подати заяву з обох сторін (нареченої і нареченого) про намір укласти шлюб в Управління цивільного стану або в церкву ( костел) всі необхідні документи.

Важливий момент: згідно з польським законодавством, укладення шлюбу можливо тільки після досягнення особою 18 років.

Документи, які необхідно для реєстрації шлюбу іноземця з громадянином Польщі:

Крім заяви про намір створити сім”ю до Управління цивільного стану іноземець повинен подати наступний пакет документів:

 • Посвідчення осіб з фотографіями, які планують укласти шлюб;
 • Копії свідоцтва про народження вищевказаних осіб. У випадку, коли така копія написана іноземною мовою, потрібно зробити польський присяжний переклад;
 • Довідка з країни походження про можливість вступу в шлюб з польським присяжним перекладом (даний документ свідчить, що, згідно із законодавством країни походження, дана особа може вступити в шлюб, тобто на даний момент він не перебуває в шлюбі і неоголошений недієздатним).
 • Підтверлдення оплати гербового збору, виконаної в касі або шляхом грошового переказу на рахунок Управління, де буде відбуватись церемонія. Розмір гербового збору 84 злотих.

P.S. Деякі Управління цивільного стану вимагають надання рішення польського суду на право укладення шлюбу з іноземцем.

Особи, які вже перебували в шлюбі додають документи, що підтверджують їх актуальний цивільний статус:

 • витяг копії свідоцтва про шлюб з приміткою про розлучення або копію рішення суду про розлучення, яке набрало законної сили. Якщо розлучення наступило за кордоном, потрібно представити оригінал витягу з судового рішення разом з офіційним перекладом на польську мову зробленим нотаріальним перекладачем зі списку перекладачів, опублікованого на сторінці Міністерства Закордонних Справ або Консульства Польщі.  У випадку, якщо вимагалось би визнання такого рішення дійсним в Польщі, потрібно додати відповідну постанову суду. Особи, які розвелись на території Європейського Союзу зобов’язані додати засвідчення разом з офіційним перекладом, видане органом згідно з Додатком до ст..39 Розпорядження Ради Європейської Спільноти номер 2201/2003 (do art. 39 Rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/2003);
 •  витяг з свідоцтва про шлюб з приміткою про анулювання шлюбу або витяг з рішення суду, що набрав законної сили;
 •  витяг свідоцтва про смерть одного з подружжя (для вдівців чи вдів)

Після укладення шлюбу в Польщі подружжя отримують свідоцтво про шлюб, яке документально підтверджує факт одруження :-).

Необхідно також пам’ятати, що на момент укладення шлюбу, іноземець повинен легально перебувати в Польщі – мати візу (при цьому підійде будь-який тип національної або шенген-візи), біометричний паспорт, карту поляка або карту побиту.

Яке прізвище отримує іноземець при укладенні шлюбу з громадянином Польщі?

При укладенні шлюбу потрібно також прийняти рішення щодо прізвищ, які будуть носити особи після шлюбу, а також щодо прізвища, яке буде носити їх дитина. В Польщі жінка може прийняти прізвище чоловіка, може залишити своє дівоче прізвище або мати два прізвища (своє та чоловіка). Чоловік також може прийняти прізвище жінки, може залишити своє прізвище або мати два прізвища (своє і жінки). Іноземець, який укладає шлюб подає відповідну заяву згідно з законодавством своєї країни походження. Заява може бути подана безпосередньо після укладення шлюбу або перед підготовленням керівником Управління Цивільного Стану засвідчення, яке підтверджує відсутність обставин, що виключають можливість укладення шлюбу. У випадку не подачі відповідної заяви щодо прізвищ, кожен з подружжя залишає своє попереднє прізвище.

Наслідки фіктивного шлюбу з громадянином Польщі

Після того як Польща увійшла до ЄС, країна стала привабливою для іноземців. Але легалізуватися у Польщі не так то й просто. Одним з ефективних інструментів для цього став фіктивний шлюб з поляками.

Справа в тому, що за польським законодавством іноземець, який оформив відносини з поляком, має право оформити сталий побит. Здавалося б, привабливий шлях, тим більше відповідальності за укладення такого шлюбу польські закони не передбачають. Але разом з цим не можна виключати ряд негативних наслідків, а саме:

 • відмова у видачі карти сталого побиту: співробітники міграційних органів ретельно підходять до перевірки кандидатів на сталий побит, і якщо вони виявлять ознаки фіктивності шлюбу, на підставі якого подається на сталий побит, в його видачі відмовлено;
 • втрату грошей: фіктивний чоловік може зажадати розділу «загального» майна, або виплати частини його боргів, які також діляться порівну;
 • необхідність згоди з боку чоловіка: без нього не взяти кредит, не оформити угоду купівлі-продажу і так далі.