Як повідомляє “Монітор Волинський” з ініціативи Комісії зв’язку з поляками за кордоном 13 травня 2016 р. польський Сейм ухвалив закон «Про зміни до закону «Про Карту поляка», а також деяких інших законів».
Документ був виданий 1 червня 2016 р. і набуде чинності 2 вересня 2016 р. (через 3 місяці від дня публікації), проте деякі положення набудуть чинності лише 1 січня 2017 р. Закон містить ряд змін до сучасних положень і впроваджує нові можливості для поляків зі Сходу.
Беручи до уваги ситуацію на території деяких держав колишнього Радянського Союзу, в яких проживають поляки, законодавці вирішили внести ряд змін, що полегшать їм поселення в Польщі. Власники Карти поляка зможуть отримати дозвіл на постійне перебування і Карту постійного перебування безкоштовно. Однак взамін вони будуть змушені віддати Карту поляка. Особам, які на основі Карти поляка одержують право поселитися на території Польщі, нададуть також право через рік від моменту отримання Карти постійного перебування подавати документи з проханням про надання польського громадянства.
Члени сімей власників Карти поляка, котрі такого документа не мають, зможуть одержати візу на в’їзд до Польщі, а згодом, відповідно до принципу об’єднання родини, подати документи для легалізації тимчасового перебування. Пізніше вони матимуть можливість розпочати на загальних засадах процес одержання дозволу на постійне перебування.
Окрім того, власники Карти поляка, котрі подадуть у воєводське управління заяву про дозвіл на постійне перебування, зможуть клопотатися про надання грошової допомоги на період до 9 місяців. Рішення про призначення такої допомоги прийматиме староста повіту, на території якого проживає особа. Він також її виплачуватиме. Допомогу надаватимуть кожному членові сім’ї заявника, причому впродовж перших трьох місяців заявник і його дружина (чи чоловік) отримають допомогу в розмірі 50 % від мінімальної заробітної плати, а на кожну дитину – половину цієї суми. У наступні місяці допомога становитиме 60 % від вищевказаної суми, тобто 30 % і 15 % від мінімальної заробітної плати відповідно. Подати заяву про надання грошової допомоги можна буде лише з 1 січня 2017 р.
Грошова допомога виплачуватиметься, щоб полегшити проживання в Польщі в перші місяці після поселення, і не залежатиме від інших доходів у цей період. Окрім того, до доходу осіб, котрі на основі положень про соціальну допомогу одержуватимуть виплати іншого виду, не відноситимуть вищевказану допомогу. Особа не отримуватиме коштів тільки у тому випадку, якщо їй відмовлять у праві на постійне перебування (така ситуація може виникнути лише в окремих випадках, наприклад, коли особа становить загрозу для державної безпеки).
У зв’язку із обмеженими бюджетними можливостями, грошову допомогу виплачуватимуть до моменту закінчення коштів, передбачених у спеціально створеному бюджетному резерві. Правила виплати грошової допомоги встановить Міністерство внутрішніх справ та адміністрації після того, як положення закону набудуть чинності. Воно також визначить, як виглядатиме заявка про надання допомоги.
Друга важлива зміна до закону стосується надання Раді міністрів права визначати воєвод, які прийматимуть і розглядатимуть заяви щодо Карти поляка від громадян деяких держав. Ці положення набудуть чинності 1 січня 2017 р., коли Рада міністрів прийме відповідне розпорядження. Нині триває аналіз із метою прийняття рішення про те, які воєводські органи і громадяни яких держав отримають вищевказані права.
Необхідно зазначити, що у зв’язку із цими змінами польська держава створює комплексний механізм підтримки переселення до Польщі осіб польського походження з держав колишнього Радянського Союзу. Разом із тим зберігаються усі механізми підтримки національної ідентичності поляків, які там проживають, а також сприяння і розвитку активності польських національних меншин. Описані нові механізми не мають на меті змінити позиції Польщі щодо підтримки польської ідентифікації цих осіб, а покликані надати їм можливість вибору між подальшим проживанням на землі їхніх батьків за підтримки польської держави та переселенням до Республіки Польща.
Внесення до закону нових положень передбачає також низку організаційних змін, що стосуються адміністративних процедур: більшість виконавчих актів, які видавав раніше голова Ради міністрів, відтепер видаватиме міністр закордонних справ, котрий координує роботу консулів. МЗС відповідатиме й за обслуговування Ради у справах поляків на Сході (апеляційний орган у процедурі надання Карти поляка) та за ведення передбачених у законі реєстрів Карт поляка.
З усіма змінами до закону «Про Карту поляка» можна ознайомитися за посиланням: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/753/1
Джерело: “Монітор Волинський”