Довіреність на вивіз дітей в Польщу та коли такої згоди не потрібно

Notary Public notarizes the document. Law office concept.

Все частіше емігранти проявляють бажання привезти своїх дітей до Польщі на постіне проживання, навчання чи в туристичних цілях. Досить часто один з батьків перебуває за кордоном, а другий на Україні і в цій статті піде мова про те як правильно привезти дитину в Польщу.

Нотаріальна довіреність як підстава для перетину кордону

Відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57, виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється в супроводі одного з батьків, уповноважених за нотаріально посвідченою згодою одним з батьків, або за нотаріально посвідченою згодою обох батьків якщо супровід дитини відбудеться у супроводі інших осіб (наприклад дідуся, бабусі, тренера, повнолітнього брата чи сестри, тощо), або без нотаріальної згоди одного з батьків у випадках про які піде мова нижче. Така згода по суті є запобіжним заходом покликаним запобігти незаконному вивезенню дитини за межі України і оформляється у вигляді заяви, на якій справжність підпису батьків засвідчується нотаріально.

Так, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску через кордон, за його нотаріально посвідченою згодою із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі дитина до 16 років може подорожувати з іншим з батьків або уповноваженою особою (наприклад бабусею, дідусем, тренером тощо).

У випадку перебування одного з батьків в Польщі для оформлення такої згоди він (вона) може звернутися до польського нотаріуса, або ж до консульського відділу Посольства України в Республіці Польща або Генерального Консульства України в Кракові, Гданську чи Любліні в залежності від місця проживання іноземця в Польщі. Вигідніше звертатися до польського нотаріуса, бо не потрібно реєструватися в консульстві і втрачати 1 робочий день щоб туди доїхати, а також не потрібно платити консульських зборів.

Між Україною та Польщею підписано порозуміння про взаємовизнання документів в цивільних справах, в тому числі це стосується і довіреностей на вивіз дітей за кордон.

Випадки коли згода другого з батьків не потрібна

Згода другого з батьків на виїзд дитини відповідного віку не потрібна у разі пред’явлення прикордонним службам одного з нижчевказаних документів або їх нотаріально засвідчених копій:

свідоцтва про смерть другого з батьків;

рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків,

рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;

рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;

рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків (коли один з батьків відмовляється дати згоду добровільно);

довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав невнесення відомостей про батька (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері), тобто коли в витязі про народження дитини було зазначено статтяю 135 Сімейного кодексу України;

довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, виданої органом державної виконавчої служби або приватним нотаріусом.

 

Батьки-іноземці або переїзд за кордон на постійне місце проживання

Українським законодавством передбачено, що нотаріально посвідчена згода не потрібна, якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який відсутній у пункті пропуску. Водночас якщо дитина не є громадянином України зазначена згода також не потрібна.

Крім того, дозвіл другого з батьків не потрібний, якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон дитина 16-річного віку, є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка (штамп) про взяття на постійний консульський облік у закордонній дипломатичній установі України або перебування такого громадянина на постійному консульському обліку підтверджується довідкою про перебування на консульському обліку.

Визначення (підтвердження) місця проживання дитини як підстава для самостійного прийняття рішення про виїзд дитини за кордон

03 липня 2018 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 2475-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», яким внесено зміни до частини п’ятої статті 157 Сімейного кодексу України та розширено перелік підстав для виїзду дитини до 16 років без згоди другого з батьків.

З аналізу відповідних змін очевидно, що основна увага для того, щоб вивезти дитину за кордон, зосереджена на декількох моментах: з ким офіційно проживає дитина, строк поїздки, її мета, а також чи належно інший з батьків виконує свої батьківські обов’язки.

Так, один із батьків дитини самостійно вирішує питання щодо її тимчасового виїзду за межі України, якщо:

  • рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини разом з ним;
  • щодо до нього не застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з нею;
  • строк поїздки не перевищує одного місяця;
  • мета поїздки: лікування, навчання, участь дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, оздоровлення та відпочинок дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей тощо;
  • інформування іншого з батьків, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки (якщо відомо місце проживання), шляхом надсилання рекомендованого листа про тимчасовий виїзд дитини за межі України, із зазначенням мети виїзду, держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі.

У випадку виникнення необхідності тимчасового виїзду дитини на строк до одного місяця та більше з метою, що зазначалася вище, той із батьків, з яким за рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини, самостійно вирішує дане питання, якщо:

1) наявна заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, підтверджена довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів (видається органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем);

2) наявна заборгованість зі сплати аліментів, підтверджена довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу.

Під час перетину державного кордону пред’являються оригінали зазначених документів або їх копії, засвідчені нотаріально чи органом, який їх видав, тобто довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів за відповідний період та за необхідності документ встановленої форми, виданий лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу.

Необхідно звернути увагу, що відповідно до пункту 72Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866, один з батьків може звернутися до служби у справах дітей з метою отримання висновку про підтвердження місця проживання дитини саме для її тимчасового виїзду за межі України.

Однак, рішення/розпорядження районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади про затвердження такого висновку діє протягом одного року з дня набрання ним законної сили, на відміну від рішення суду або органу опіки та піклування про визначення місця проживання дитини, що приймається з урахуванням статті 161 Сімейного кодексу України.

Надання дозволу на виїзд дитини за кордон за рішенням суду

Той з батьків, хто проживає окремо від дитини не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, не має заборгованості зі сплати аліментів також має право подорожувати разом зі своєю дитиною за межами України. Для цього, він (вона) звертається рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з яким проживає дитина, за наданням згоди на виїзд дитини за межі України, наприклад, з метою участі дитини в дитячих змаганнях або її відпочинку за кордоном.

У разі ненадання тим із батьків, з яким проживає дитина, нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон із зазначеною метою, у десятиденний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, той із батьків, хто звертався за такою згодою, має право звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків. Така справа розглядається відповідно до цивільного процесуального законодавства в рамках спрощеного позовного провадження не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Сподіваюсь що стаття була корисна для батьків

до ваших послуг

Дунай Василь Анатолійович

юрист-міжнародник, експерт з еміграційного права Польщі

працюю по принципу “Правовий захист, Порядність, Професіоналізм”

 

У мене можете замовити виготовлення проекту довіреності на вивіз дітей за кордон, термін підготовки документу = 2 години. Кожна довіреність готується на 2 мовах (українській та польській) та відповідає усім нормам українського та польського права. Також у мене можна замовити і інші типи довіреностей як майнового так і не майнового характеру, наприклад на оформлення спадщини, на користування автомобілем, на оформлення документів на Україні та вчинення інших дій.

 

Суттєво пришвидшую процес отримання Вашої карти побиту (за 7-14 днів, якщо вже була провірка поліції), а також веду в Воєводських Адміністративних Судах справи про стягнення з Воєводи грошової компенсації за затягування процесу розгяду справ про надання дозволів на проживання та працю  на території Польщі. Термін отримання карти побуту за моїм посередництвом в Великопольському воєводстві сьогодні становить 5-6 місяців.

За більш детальною інформацію прошу звертатися за контактами що подані нижче.  

Legal Consulting

ul. Kościelna 3 (II piętro), 63-600 Kępno
województwo wielkopolskie
Polska

e-mail:  Lcdunaj@gmail.com

tel:+48 603 993 051 (є Viber),  +48 537 132 312 (дзвонити з 8 до 19 години, крім неділі.)

Нам можна і треба довіряти.

 

 ————————————————————————————————————————————-

©  Polonia-Consulting | ©  Legal-Consulting Wszystkie prawa zastrzeżone