Дана стаття написана з метою застереження іноземних працівників від виконання нелегальної праці на користь (непорядних) польських працедавців.
Отож, нелегальною працею іноземців в Польщі вважається:
- праця без зареєстрованого в Повітовому Управлінні Праці Oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (або без oświadczenia podmiotu działającego jako agencja pracy tymczasowej o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w charakterze pracownika tymczasowego, або без zezwolenia na pracę sezonową;
- праця без відповідного Zezwolenia na pracę Typ A, B, C, D (його часто називають запрошенням від воєводи);
- ведення господарської діяльності без реєстрації в KRS (реєстр юридичних осіб) або CEIDG (реєстр приватних підприємців-фізичних осіб).
- Праця без підписаного трудового договору (наприклад Umowa o pracę) або цивільно-правової угоди (umowa o dzieło);
- Праця без сплати працедавцем щомісячних внесків (за свого працівника) до ZUS;
- Праця без відповідного Zezwolenia na pobyt czasowy i pracę (дозволу на тимчасове преребування і працю);
- Праця без на підставі karty czasowego pobytu у іншого працедавця (тобто не у того що зазначений в Zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę), при умові що новий працедавець не зарестрував в повітовому управлінні праці Oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi або не виробив Zezwolenia na pracę Typ A для праці даного працівника в його фірмі;
- Праця на інших умовах ніж було зазначено в Oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, або oświadczeniu podmiotu działającego jako agencja pracy tymczasowej o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w charakterze pracownika tymczasowego, або zezwoleniu na pracę sezonową, або Zezwoleniu na pracę Typ A, або Zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę (наприклад коли дозвіл на роботу був виданий на повну ставку, а працівника влаштували на пів ставки, або ж наприклад коли дозвіл виданий з метою праці на підставі Umowy o pracę а працівника влаштували на підставі Umowy zlecenia чи Umowy o dzieło);
- в залежності від індивідуальної ситуації іноземця можуть також бути і інші причини для винесення рішення про зобов’язання до повернення та заборону повторного в’їзду до Польщі.
Вищевказані правопорушення можуть бути виявлені працівниками Державної Інспекції Праці або ж оперативними працівниками Прикордонної Служби Польщі, семе ці органи уповноважені перевіряти законність працевлаштування іноземців в Польщі.
На основі повідомлення Державної Інспекції Праці, а також згідно п.4 ч.1 ст. 302 Закону про іноземців, Прикордонна Служба Польщі виносить рішення про зобов’язання іноземця до повернення до держави його походження (це рішення часто називають Депортацією), при умові що іноземець виконує (або в день перевірки виконував) працю без дозволу на працю, вписаного до відповідного реєстру. Згідно статті 319 Закону про іноземців, за таке правопорушення іноземцеві виноситься депортація на період від 1 до 3 років, при цьому під час дії такої заборони, дані іноземця заносяться до Шенгенської Інформаційної Системи та до національного списку осіб чий вїзд на територію Польщі є заборонений.
Варто зазначити, що згідно позиції Воєводського Адміністративного Суду в Варшаві викладеної у вироці суду від 2 жовтня 2017 р., номер справи: IV SA/Wa 1378/17, обов’язок видання рішення про депортацію не залежить від того, чи в реаліях даної справи, іноземець був свідомий факту виконання ним нелегальної праці. Мова іде про об’єктивну адміністративну відповідальність іноземця, а не про кримінальну відповідальність, що опирається на субєктивній стороні правопорушення (вині самого іноземця). Тобто я незнав що працюю нелегально, не звільняє від відповідальності у вигляді 1-3 заборони на в’їзд до Польщі.
Праціники Прикордонної Служби Польщі при виявленні нелегального працевлаштування іноземця мають право анулювати візу, карту побиту або запрошення на роботу, якщо іноземець використовував такі документи не за прямим призначенням. При цьому, карта побиту і запрошення на роботу конфісковуються, а у візі іноземця ставиться відповіна відмітка – “АНУЛЬОВАНО” (“COFNIĘTO” ). Про вилучення вищевказаних документів складається протокол.
Нижче зображено початок рішення про зобов’язання іноземця до повернення та про річну заборону в’їзду до Польщі, винесеного комендантом ПС в Калішу, за нелегальну працю іноземця у одній з найбільш відомих мебельних фабрик Європи, що знаходиться на території повіту Kępno.
Як виявилося, працівник відділу кадрів не зареєстрував піврічне робоче запрошенння для кількох працівників даної мебельної фабрики, внаслідок чого наш Клієнт отримав річну заборону в’їзду до Польщі та інших держав Шенген-простору. По грунтовному аналізі цієї справи було виявлено кілька суттєвих порушеннь Закону, допущених Працівниками Прикордонної Служби Польщі, а тому було прийнято рішення про подачу апеляції. Варто зазначити, що працівники ДПС Польщі часто допускають помилок в таких справах і досвідченому оку не важко знайти підстави для анульовання такого рішення.
Якщо Ви на даний момент вже нелегально працюєте в Польщі, то слід попросити працедавця офіційно Вас працевлаштувати. Якщо ж працедавець відмовляється це зробити або “щедро сіє” обіцянками, то варто змінити такого працедавця. Знайдуться сотні порядних працедавців, які Вас офіційно працевлаштують на негірших умовах праці, аніж Ви мали до цього часу!
Пісумовуючи вищаневедене, можна прийти до висновку, що отримати депортацію за виконання нелегальної роботи у Польщі (терміном на на 1-3 роки) це не найбільша трагедія у житті заробітчанина, ба більше того ми можемо допомогти анулювати таку заборону в’їзду на територію Польщі та інших держав Шенгенського простору, також ми можемо підготовити апеляцію в такій справі. Окрім цього, ми робимо довідки з SIS і списку осіб чиє перебування на території Польщі є небажаним, а також анульовуємо такі записи. За більш детальною інформацію просимо звертатися по контактах що подані нижче.
Legal Consulting
ul. Kościelna 3 (II piętro), 63-600 Kępno
województwo wielkopolskie
Polska
e-mail: Lcdunaj@gmail.com
tel:+48 603 993 051 (є Viber), +48 537 132 312
#депортація #заборона #в’їзду #Польща
————————————————————————————————————————————-
© ℗ Polonia-Consulting | Wszystkie prawa zastrzeżone